Мини могат да бъдат превърнати в гравитационни „батерии“

Последно обновено на 11.02.2023

Ново проучване

от Международния институт за приложен системен анализ (IIASA) в Австралия показва, че стари и изоставени мини могат да се превърнат в ефективни гравитационни батерии.


Според проучването изведените от експлоатация мини могат да бъдат преназначени да работят като „гравитационни батерии“. Идеята е проста: излишната енергия се използва за повдигане на тежки предмети, като пясък, нагоре в мината. Когато отново е необходима енергия, тежестта се спуска, завъртайки турбина и преобразувайки кинетичната енергия от гравитацията обратно в електричество.

Когато е необходимо електричеството може да се използва, в  мрежата, а в други моменти, когато има излишна енергия в мрежата, системата от гравитационни батерии може да  изтегли товара обратно, съхранявайки енергията за по-късна употреба.


Съхраняване на енергия чрез гравитация.

Едно от основните предимства на този метод е, че той не страда от същите проблеми със саморазреждането, както традиционните батерии. Енергията се съхранява в гравитационния потенциал на самата тежест, а не в батерия на химическа основа, която може да загуби своя заряд с течение на времето.

Една от най-разпространените гравитационни енергийни технологии е представена от помпено-акумулиращи водноелектрически системи, при които водата се освобождава от висока надморска височина, генерирайки електричество чрез въртене на турбини, докато тече надолу. Когато има излишна енергия, водата се изпомпва обратно до върха.


Вече има милиони изоставени мини по света, които могат да бъдат сравнително евтино преустроени за тази цел. Повечето съдържат основната необходима инфраструктура и вече са свързани към електрическата мрежа което значително намалява разходите и улеснява внедряването на инсталации UGES.

Броят на затворените или изоставени мини е предизвикателство да се оцени, но е вероятно да бъде от порядъка на милиони обекти в световен мащаб. Смята се, че най-малко 50 000 от тях съществуват в Австралия; над 550 000 са открити в САЩ, над 10 000 в …

Фигура 1. ( a ) Минна дейност по света [ 1 ], ( b ) Брой подземни мини, работещи в САЩ от 1983 г. до 2019 г. [ 3 ].

IIASA изчислява, че преобразуването на една мина ще струва приблизително 1-10 долара на киловатчас и още 2000 долара на киловат мощност. Но потенциалната печалба е огромна: изследователите смятат, че техният метод може да има глобален потенциал от 7 до 70 тераватчаса, като по-голямата част от този потенциал е концентриран в Китай, Индия, Русия и САЩ – страните с най-много изоставени мини. За сравнение, световното потребление на енергия за 2021 г. е било около 25 тераватчаса.

Но ползите от пренасочването на изоставени мини за съхранение на енергия не спират дотук. Изследователите също така смятат, че работещите гравитационни батерии в тези мини могат да възстановят или запазят някои от работните места, загубени при затварянето на мините.

Абонирайте се за нашия бюлетин.

Ние ще Ви уведомяваме за нови интересни и полезни публикации.

Ние пазим вашите данни поверителни. Прочетете нашата пълна Политика за поверителност.

Абонирайте се за нашия бюлетин!

Ще ви изпращаме нови интересни и полезни публикации.

С абонамента Вие се съгласявате с нашата Политика за поверителност.

Ние не изпращаме спам / реклами.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *