Вратигата (Tanacetum vulgare)

Как да се отървем от мухи, комари и паяци с билката Вратига

Последно обновено на 10.05.2024


Помага ли Вратигата (Tanacetum vulgare) за прогонване на мухи, паяци, мравки, комари, кърлежи и колорадски бръмбар?

Вратигата (Tanacetum vulgare) е естествен репелент срещу мухи, паяци и комари. Тя съдържа етерични масла, които са токсични за тези насекоми. Вратигата може да се използва като отвара, тинктура или масло. Може да се сади и в градината, за да държи насекомите далеч. Вратигата може да се използва като придружаващо засаждане и за биологичен контрол на вредителите . Засажда се заедно с картофите, за да отблъсне колорадския бръмбар , като едно проучване установи, че Вратигата намалява популацията на бръмбарите с 60 до 100 процента.


В Англия Вратигата се поставя на первазите на прозорците, за да отблъсне мухите; клончетата се поставят в спалното бельо, за да прогонят вредителите, и се използва като репелент срещу мравки.

През 40-те години на миналия век дестилираното масло от Вратига, смесено с флибане , пенироял и разреден алкохол, е добре известно средство против комари. Изследванията показват, че екстрактите от Вратига наистина отблъскват комарите. През 2008 г. изследователи в Швеция изследват използването на Вратига за отблъскване на кърлежи, показвайки 64-72 процента отблъскване за всяка съставка на маслото.


Описание на Вратига – Tansy (Tanacetum vulgare)

Обикновената Вратига е ароматно многогодишно тревисто растение, което има папратовидни листа и жълти цветя, подобни на бутони. Разпространява се бързо чрез своята коренова система и плодотворно производство на семена. Растението е посочено като вреден плевел в много райони на Съединените щати, най-вече в централната и северозападната част на страната. Обикновената Вратига е член на семейство Сложноцветни или Астрови. 

Растението е родом от Европа и Азия. Обикновената Вратига е пренесена в Северна Америка от ранни заселници през 1600 г. за медицински и градинарски цели. Използван е за лечение на запек, истерия, чревни червеи, ревматизъм и храносмилателни разстройства. 

 Името на рода, Tanacetum , произлиза от гръцката дума „Athanasia“, което означава „безсмъртен“. Името на вида, vulgare , е латинско и означава „обикновен“.

Идентификация:

  • Зелени перести листа, подобни на папрат и имат остра миризма на камфор, когато са смачкани,
  • Цветовете са гроздове от златистожълти копчета, които цъфтят от юли до септември,
  • Плодовете са малки тъмнокафяви семенни глави, които узряват в края на лятото до есента,
  • Стъблата са червеникаво-кафяви на цвят.

Има ли научни изследвания, които доказват, че Вратигата (Tanacetum vulgare) прогонва мухи, паяци и комари?

Да, има научни изследвания, които доказват, че Вратигата (Tanacetum vulgare) прогонва мухи, паяци и комари. В едно изследване е установено, че екстрактът от Вратига е ефективен в прогонването на мухи и комари в продължение на 2 часа, а в прогонване на паяци в продължение на 48 часа.

Етеричните масла, които са токсични за насекомите включват туйон, камфор, евкалипт и ментол. Тези етерични масла предизвикват смущения в нервната система на насекомите, което ги кара да бягат.

Ето някои съвети за използване на Вратига за отблъскване на насекоми:

  • Направете отвара от Вратига, като добавите 1 супена лъжица сушени листа от Вратига в 2 чаши вода. Оставете да заври, след което намалете котлона и оставете да къкри 10 минути. Прецедете и използвайте отварата, като намокрите кърпа и я поставите в стаята.
  • Направете тинктура от Вратига, като добавите 1 част сушени листа от Вратига в 5 части алкохол. Оставете в продължение на 2 седмици, като разклащате всеки ден. Прецедете и използвайте тинктурата в дифузер.
  • Поставете Вратига в саксия или ваза като букет без вода и поставете саксията на прозорец, над гардероб или в някой ъгъл на стаята. Важно е да е на недостъпно място за деца. Вратигата е безопасно растение за повечето хора, но е важно да се консултирате с лекар, ако сте бременна, кърмите или имате някакви други медицински състояния.
  • Можете също така да засадите Вратига в градината си, за да държите насекомите далеч. Много ефективно е когато има Вратига между насадени картофи защото прогонва колорадския бръмбар.

ВНИМАНИЕ – токсичност!

Това растение има характеристики на отрова.

Вратигата е безопасно растение за повечето хора, но е важно да се консултирате с лекар, ако сте бременна, кърмите или имате някакви други медицински състояния.

Обикновената Вратига съдържа масло, известно като туйон , което може да причини дразнене на кожата или контактен дерматит при чувствителни индивидиКогато работите с това растение, е важно да носите ръкавици и ризи с дълги ръкави, за да избегнете излагане.

Туйонът е мощен химикал и прекомерната му консумация може да причини конвулсии или смърт. Обикновената Вратига може да бъде токсична за коне, крави и хора, особено ако се яде или използва в излишък. Въпреки това, овцете и козите могат да понасят растението и се използват за борба с плевелите.

Ако се приема вътрешно, се произвеждат токсични метаболити, тъй като маслото се разгражда в черния дроб и храносмилателния тракт. Той е силно токсичен за вътрешните паразити и от векове чайът от Вратига се предписва от билкари за изгонване на червеи. Вратигата е ефективен инсектицид и е силно токсична за членестоноги . 

В продължение на много години Вратигата се използва като лечебна билка , въпреки нейната токсичност. Ирландският фолклор от 19-ти век предлага къпане в разтвор от Вратига и сол като лек за болки в ставите. Горчивият чай, приготвен с цветя от Вратига, се използва от векове като противоглистно средство за лечение на нашествия от паразитни червеи.

Източнници: en.wikipedia.org / plants.ces.ncsu.edu / AI


Абонирайте се за нашия бюлетин.

Ние ще Ви уведомяваме за нови интересни и полезни публикации.

Ние пазим вашите данни поверителни. Прочетете нашата пълна Политика за поверителност.

Абонирайте се за нашия бюлетин!

Ще ви изпращаме нови интересни и полезни публикации.

С абонамента Вие се съгласявате с нашата Политика за поверителност.

Ние не изпращаме спам / реклами.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *